i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
W Rosji najbardziej językowo zbliżonym określeniem jest nazwa ???????????? choć pojęcie to nie oddaje istoty uprawnień związanych z wykonywaniem tego zawodu w Polsce. Z kolei w obszarze prawa anglosaskiego pewnym analogiem jest termin solicitor, aczkolwiek jest to uważane za błędne3. Zarówno Krajowa Izba Radców Prawnych, jak i Okręgowe Izby Radców Prawnych w tłumaczeniach na język angielski używają terminu attorney at law.
Źródło:
Jak zabiegać o odszkodowanie?
Odzyskanie odszkodowania jest bardzo istotne szczególnie w sytuacji, gdy na przykład uszczerbek na zdrowiu jest bardzo poważny. Odzyskanie odszkodowania w takim przypadku jest konieczne, aby powrócić do kompletnego zdrowia. Dzięki środkom z odszkodowania można bowiem na przykład korzystać z prywatnej rehabilitacji i tak dalej. Jak starać się o odszkodowanie?
Przede wszystkim konieczne jest uzupełnienie całej masy różnego rodzaju dokumentów. Tylko odpowiednie udokumentowanie powstałej szkody może stanowić o przyznaniu odszkodowania poszkodowanemu. W przypadku, gdy nie uda nam się zgromadzić wszystkich potrzebnych orzeczeń lub minie termin, w którym można ubiegać się o pieniądze, sprawy się bardzo komplikują i trudno uzyskać odszkodowanie.
Odpowiedzialność odszkodowawcza - Wikipedia
Odpowiedzialność ponoszona przez jeden podmiot za szkodę doznaną przez drugi podmiot stanowi podstawę do roszczenia o odszkodowanie. Odpowiedzialność odszkodowawcza jest odpowiedzialnością cywilną wynikającą z powstania szkody na skutek zachowania polegającego na zaniechaniu bądź działaniu naruszającym obowiązujące przepisy. Wyróżnia się dwa rodzaje odpowiedzialności odszkodowawczej:
odpowiedzialność deliktowa ? będąca następstwem zachowań sprzecznych z prawem oraz z zasadami życia społecznego (np. przestępstwo) niezależnie od ewentualnych stosunków umownych łączących strony,
odpowiedzialność kontraktowa ? wynikająca z umowy stron i nakładająca na jedną z nich obowiązek naprawienia ewentualnych szkód powstałych wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania podjętych zobowiązań.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odszkodowanie